اصول نگهداری رنگ پس از نقاشی ساختمان

مواردی که باید در نگهداری رنگ ها پس از نقاشی ساختمان انجام دهید

در طی این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که با انجام چه روش هایی می توانید از رنگ هایی که پس از انجام مراحل نقاشی ساختمان باقی مانده اند نگهداری کنید.

اصول نگهداری رنگ پس از نقاشی ساختمان

مهم نیست که شما تا چه حد در زمینه خرید رنگ ها برای عملیات نقاشی ساختمان دقیق بوده اید باز هم پس از اتمام تمامی مراحل باز هم شاهد رنگ های اضافی خواهیم بود. حال سوال اصلی این است که چطور می توانید از این رنگ ها مراقبت کنید به طوری که هر وقت به آن ها نیاز دارید بتوانید از آن ها استفاده کنید.

برای انجام این کار تنها نیاز به رعایت یک سری از پیش نیاز ها دارید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

نکاتی که پیش از آغاز رنگ آمیزی باید رعایت کنید:

 • محیطی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید آماده کنید.
 • درب قوطی های رنگ را به وسیله ابزار مناسب باز کنید که برای انجام این کار طراحی شده اند زیرا اگر قصد انجام این کار را به وسیله یک ابزار عادی داشته باشید مطمئنا مقداری از رنگ بر روی زمین خواهد ریخت.

در حین انجام پروژه:

 • به هیچ وجه رنگ را به حال خود رها نکنید زیرا رنگ به علت مجاورت زیاد با هوا سفت شده و کارایی خود را از دست می دهد. پس در باز و بسته کردن رنگ نهایت دقت را داشته باشید.
 • اگر قصد هم زدن رنگ ها را دارید این کار را به آرامی و با نهایت دقت انجام دهید زیرا در این حالت هوا زیادی با رنگ ترکیب نشده و رنگ حالت ابتدایی خود را به خوبی ذخیره می کند.
 • رنگ ها را در ظرف کوچکی ریخته و پس از آن کار رنگ آمیزی را آغاز کنید زیرا این کار باعث خواهد شد تا قوطی های اصلی رنگ را به خوبی مهر و موم کرده و آن ها را تازه نگه دارید.
 • هیچ وقت فرچه و لوازمی که با آن کار رنگ آمیزی را انجام می دهید به صورت کامل در رنگ فرو نکنید زیرا این لوازم گرد و غبار را به خود جذب کرده و آن ها را به داخل رنگ هدایت می کنند. مخصوصا اگر متوجه این موضوع باشید که گرد و غبار دشمن اصلی رنگ ها هستند و به شدت کیفیت آن ها را پایین می آورند.
 • رنگ های پلاستیکی به شدت ظریف و حساس هستند پس سعی کنید مقدار مورد نیازتان را از منبع اصلی برداشته و در یک ظرف قرار دهید. زیرا اگر قصد اضافه کردن آب را به رنگ داشته باشد و کار بالا را نیز انجام نداده باشید در واقع ، باقی مانده رنگ شما هیچ ارزشی برای نگهدای و استفاده دوباره در آینده را نخواهد داشت.

 

پس از اتمام کار:

 • پیش از بستن درب رنگ ها، تمامی قسمت ها آن را به خوبی تمیز کنید تا گرد و غبار وارد رنگ نشده و از طرفی درب ظرف به خوبی چفت شده و از ورود هوا به داخل ظرف جلوگیری کند.
 • در قسمت بالایی ظرف و پیش از قرار دادن درب سعی کنید تا پلاستیکی را بر روی ورودی بکشید تا از ورود هر گونه هوایی به داخل ظرف جلوگیری کند.
 • اگر مقدار کمی از رنگ باقی مانده است سعی کنید تا ان را به یک ظرف کوچک انتقال دهید تا هوای کمتری در ظرف باقی بماند و رنگ شما کیفیت خود را به خوبی حفظ کند.
 • بر روی هر یک از ظرف ها برچسبی را بچسبانید تا به راحتی متوجه شوید که هر یک از ظرف ها شامل چه نوعی از رنگ ها می شوند تا در صورت لزوم سریعا به آن ها دسترسی داشته باشید.

رنگ ها را در کجا نگهداری کنیم؟

 • سعی کنید تا رنگ ها در محیطی که شرایط آب و هوایی مطلوبی دارند و تا حد زیادی شما بر روی آن کنترل دارید نگهداری کنید. برای مثال سرمای زیاد رنگ ها را سفت و بلا استفاده می کند و از طرفی گرما باعث ایجاد هوا و رطوبت در داخل ظرف خواهد شد.
 • ظرف ها بر روی سطوح بتنی و کاشی که احتمال رطوبت در آن ها وجود دارد قرار ندهید زیرا احتمال دارد که ظروف رنگ شما مخصوصا اگر فلزی باشد زنگ بزند و به طور کلی رنگ داخل خود را به مرز انحلال بکشد.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و راهنمایی جامعی را در این زمینه به شما ارائه داده باشد.

 

منبع:  nipponpaint

تهیه و تنظیم: xhousepainting.com

مترجم: م.ص

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید